گزارش کار آموزی در جهاد کشاورزی

.این شهرستان بین طول جغرافیایی 50 درجه و25 دقیقه تا51 درجه و8 دقیقه وعرض جغرافیایی 31درجه و38 دقیقه تا 32 درجه و10 دقیقه قرار گرفته است .ارتفاع شهر شلمزار(مرکز شهرستان)از سطح دریا2130 متراست واین شهرستان مساحتی بالغ بر 1660 کیلومتر مربع دارد. شهرستان کیار دارای شرایط جغرافیایی وکوهستانی ودارای آب وهوای سردکوهستانی وتابستان های معتدل می باشد.از قله های معروف آن می توان کوه کیار وسبزه کوه را نام برد

 

تاریخچه تشکیل جهادکشاورزی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به ضرورت انجام اقدامات وسیع و سریع در راستای محرومیت زدائی و افزایش تولیدات کشاورزی وتوسعه و عمران روستاها با وجود ارگان های رسمی دولتی ، جهاد سازندگی در 27 خرداد ماه 1358 با فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) به منظور فراهم آوردن نهضتی همه جانبه برای مبارزه با فقر و محرومیت بجا مانده از رژیم گذشته و توسعه و عمران روستائی به وجود آمد.
البته وزارت کشاورزی نیز کماکان در این مدت به ارائه خدمات بر اساس شرح وظایف قانونی خود ادامه می داده است.
با شروع جنگ تحمیلی ، جهاد ضمن انجام رسالت فوق با بسیج نیروهای خود و سازماندهی مردمی وارد میدان نبرد شد و در این راه شهدائی را نیز تقدیم انقلاب کرد و این فرزندان به نشان سنگرسازان بی سنگر از سوی امام راحل نائل گردید.
خدمات چشم گیر این نهاد در زمینه فعالیت های عمرانی ، کشاورزی و سازندگی کشور موجب شد مجلس شورای اسلامی در سال 1362 قانون تشکیل وزرات جهاد سازندگی را تصویب و با انتزاع وظایف مربوط به زراعت علوفه ، کشت دیم ، عملیات آبی و خاکی و عمران روستائی و امور عشایری از وزارت کشاورزی ، این نهاد را در امور فوق موظف نماید در سال 1366 وظیفه اداره شیلات کشور نیز به جهاد واگذار گردید.پس از آن مجلس محترم شورای اسلامی در سال 1369 قانون تفکیک وظایف وزارتخانه های کشاورزی و جهاد سازندگی را تصویب و طی آن کلیه وظایف مربوط به امور دام و طیور و منابع طبیعی به وظایف تبعی آن افزوده شد بنابراین مصوبه کلیه امور مربوط به حفظ ، احیاء و گسترش و بهره برداری از منابع طبیعی (جنگل و مرتع و شیلات) آبخیزداری ، امور دام و طیور و عمران

روستائی (بهسازی روستائی ، آب رسانی ، برق رسانی به روستاها ، راه سازی و صنایع روستائی) برعهده جهاد سازندگی قرار داده و وظایف باغبانی ، زراعت ، آب و خاک ، تحقیقات کشاورزی ، مکانیزاسیون کشاورزی ، حفظ نباتات و ... برعهده وزارت کشاورزی محول گردید.
پس از آن در سال 1379 مجلس شورای اسلامی ضمن تصویب طرح ادغام دو وزارت خانه ، اهداف و وظایف آنها را به منظور تجمیع وظایف و اصلاح ساختاربخشی از تشکیلات دولت در دستور کار قرارداده و به تصویب رسانید. از آن تاریخ تاکنون کلیه وظایف مربوط به بخش کشاورزی ومنابع طبیعی در وزارتخانه واحدی با عنوان جهاد کشاورزی به اجرا در می آید ، در این رابطه در استانها نیز با ادغام دوسازمان جهاد سازندگی و کشاورزی تمام وظایف دو سازمان به یک سازمان به نام جهاد کشاورزی استان محول گردید.

 

 

 

 

 

 

با عنایت به اینکه ساختار اقتصادی استان بر پایه اقتصاد کشاورزی و دامپروری استوار است لذا زمینه های مناسب برای گسترش و ارتقاء توانمندیهای دامپروری استان در حد قابل توجهی موجود است براین اساس برنامه ریزی و سیاست گذاری در برنامه سوم توسعه در مقایسه با فعالیتهای انجام شده بخوبی نشان می دهد که توانمندی استان برای گسترش و توسعه این زیر بخش کاملاً مهیا است و چه بصورت مستقل و یا مشترک با سایر فعالیتهای بخش کشاورزی در واحدهای بهره برداری روند توسعه دامپروری امری ضروری و غیر قابل انکار در جهت افزایش تولیدات دامی می باشد لذا نظر به اینکه که حدود 33 درصد استان را دام سنگین و 67 درصد را دام سبک تشکیل می دهد . که این امر گویای گسترده بودن بخش سنتی دامپروری استان در مقابل بخش صنعتی است که با توجه به برنامه سوم و تدابیر اندیشه شده در این خصوص تغییرات لازم در ساختار ترکیب جمعیت دامی استان و بهینه سازی فعالیتهای دامپروری در جهت اقتصادی نمودن تولید و همچنین افزایش روند تولیدات دامی در یک پروسه پایدار توسعه با سرعت قابل توجهی این روند در حال توسعه و گسترش است . اجرای برنامه تدوین شده حاکی از بسترسازی لازم در جهت اعتلای فعالیتهای دامپروری در استان با استفاده از تسهیلات بانکی و عمرانی و همچنین مشارکت دامداران است که در این رابطه  معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی در جهت برنامه تغییر ساختار و کنترل و نظارت  فنی بیشتر در بخش دامپروری سنتی و حرکت بطرف ایجاد واحدهای نیمه صنعتی , اقدام به توسعه دامداریهای کوچک روستایی بر اساس موازین علمی و فنی کرده است .

 

در فصل های بعد باقسمتهای مختلف جهاد و وظیفه هر قسمت آشنا می شوید،همچنین آماری از تولید شیر،گوشت قرمز، گوشت سفید و... ارائه خواهد شد.

 

 

هدف

 

     هدف این مجموعه انتخاب و اصلاح و تکثیر بهترین نژادهای دام و طیور مورد نیاز کشورمی باشد،همچنین این مجموعه سعی میکند با فراهم کردن امکانات در بهتر تولید کردن محصولات کشاورزی کمک کند .

 

وظایف

 

   وظایف این مجموعه عبارتند از:

   _ اصلاح‌نژاد دام و طیور و زنبورعسل و کرم‌ابریشم به منظور فراهم آوردن امکان استفاده و بهره‌برداری از آنها.

- ایجاد کارخانه نمونه لبنیات و جوجه‌کشی و انجام سایر اقدامات لازم برای بهبود صنایع لبنی و پرورش طیور.

- ایجاد مؤسسات نمونه جهت دامپروری و پرورش طیور به منظور ادامه روشهای دامداری و مرغداری نوین.

- انجام تحقیقات مربوط به دامپروری و ارائه طرق حل مشکلات با توجه به تحقیقات و بررسیهای بعمل آمد.

 

 

 

 

 

 

 

معرفی جهاد کشاورزی

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کیار شهرشلمزار با عنوان جهادسازندگی در سال 1379 تاسیس شده است وپس از ادغام دو وزارت خانه کشاورزی و جهاد سازندگی تحت عنوان مدیریت جهاد کشاورزی فعالیت همه جانبه ای را آغاز کرد.

مدیریت جهاد کشاورزی از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

  1. اداره منابع طبیعی و جنگل داری
  2. اداره ترویج و نظام بهره برداری
  3. مدیریت

 

بخش مدیریت که قسمت اصلی اداره می باشد از واحدهای زیر تشکیل می شود:

1. زراعت  2.  باغبانی 3. حفظ نباتات 4. امور دام 5. عشایر  6. توسعه صنایع روستای 7. ماشین الات 8. آموزش تخصصی 9. امور مالی 10. امور عمومی 11. طرح و برنامه 12. روابط عمومی 13. آموزش عقیدتی 14. پشتیبانی 15. دبیر خانه 16. آبدار خانه  17. حراست

 

 

 

 

 

 

 

واحد زراعت:

این واحد به نحوه درست کاشتن و برداشت محصولات زراعی کشاورزان رسیدگی می کند و کشاورزان راهنمایهای لازم را برای کاشتن محصولات از قبیل گندم . جو. حبوبات مثل نخود . لوبیا . عدس و دانه های روغنی از مهندسان واحد زراعت کمک می گیرند.

کشاورزان نمونه های برداشتی ازخاک  زمین کشاورزی را به مهندسان نشان می دهندتا از حاصل خیز بودن خاک برای کاشتن محصولات کشاورزی اطلاع آگاه شوند و با راهنمایی مهندسان کودهای مناسب و سمپاشهای لازم را برای  از بین بردن آفتها استفاده کنند و در این واحد از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی برای نظارت بر  کارهای کشاورزان را بر عهده دارند و با این واحد هماهنگی می کنند.

 

واحد باغبانی:

وظیفه این واحد این است که ارتباط مستقیم با باغداران داشته باشد  در واحد باغبانی به  تولید صحیح انواع نهالهای درختان میوه و ... نظارت می کنند همچنین این واحد  نحوه تغذیه مناسب نهالها را به نهالکاران آموزش می دهند و نهالهای عرضه شده به بازار را کنترل می کنند .

 

واحد باغبانی با برگذاری دوره های آموزشی بین باغداران سطح آگاهی افراد را به بالاترین سطح ممکن می رساند تا با دانش بیشتر و بهتر به نهال کاری بپردازند .

در این واحد با نحوه بهتر و صحیح اصلاح و هرس درختان میوه از جمله انگور و مبارزه با آفات درختان همکاری لازم را ایفا می کنند این واحد از حضور ناظر باغبانان و فارغ التحصیلان بهره می برد و هر ناطر چند هکتار باغ را تحت نظارت خود دارد.  

 

واحد حفظ نباتات:

وظیفه این واحد این است نحوه مناسب مبارزه با آفات و بیماریها و علفهای هرز را به کشاورزان آموزش دهد تا کشاورزان با انواع آفات وطرز برخورد و مبارزه با بیماریهای کشاورزی آشنایی بیشتر داشته باشند .

مسئولان این واحد کشاورزان را با مبارزه شیمیایی و مکانیکی و علمی تر زراعت آشنا می- سازد باید تشخیص نوع آفات و بیماریها و نوع استفاده از سموم برای از بین بردن آفات و بهتر کردن محصولات و استفاده علمی تر از مواد شیمیایی را به کشاورزان آموزش دهد این واحد به احداث کلینک های گیاه پزشکی و دایر کردن فروشگاههای فروش مواد کشاورزی باد تحت نظر گرفتن این واحدها به کشاورزان کمک کنند.

 

 

 

واحد امور دام :

وظیفه این واحد این است که باید ارتباط مستقیمی با دامداران ومرغداران داشته باشد تا دامداران با پرورش گاوهای سالم و مرغداران با پرورش مرغهای غذای سالم برای افرادمصرف کننده  جامعه  را فراهم بکنند .

وظیفه این واحد مسئول صدور مجوز احداث و ساخت دامداریها و پرورش دام ،احداث حوضهای ماهی،پرورش ماهیهای سرد  آبی وگرم آبی،زنبور عسل و احداث مرغداریهای گوشتی و تخم مرغی  را بر عهده دارند.

این واحد برای دامداران داروهای لازم را برای دامها در اختیار دامداران قرار می دهند تا با بیماریها آشنا شوند و  جلوی بیماریها ی دامی گرفته شود نحوه استفاده و تغذیه های سالم برای دامها با آموزشهایی که از مهندسان واحد دام  برای آگاهی آنها در نظر گرفته می شود و این واحد مامورانی دارند که از نزدیک  به فعالیتهای دامداران رسیدگی می کنند.

 

در فصل بعد دراین مورد بیشتر توضیح داده می شود

 

واحد عشایر:

وظیفه این واحد رسیدگی به مشکلات و مسائل مختلف عشایران را بر عهده دارداین واحد برای عشایرها کالاهای مصرفی و خوراک دامها را

تهیه می کنند و رسیدگی به وضعیت چرا گاها و مکانهایی که عشایر در آنها سکونت می کنند این واحد با فرستادن پزشکان دامها واکسن های لازم را به حیوانات عشایر میزنند تا از بیماریها در امان باشند

 

واحد توسعه روستایی :

وظیفه این واحد در اختیار گذاشتن وسایلهای مورد نیاز کشاورزان برای بهتر برداشتن محصول را بر عهده دارند و در این واحد کشاورزان جهت خرید ماشین الات کشاورزی برای آماده کردن زمین ها به منظور کشت و برداشت به این واحد از اداره مراجعه ،تا امکانات لازم در اختیار آنها قرار داده شود.

ماشینهای موجود در این واحد از جمله عبارتند از تراکتور ، کمپاین ، گاو آهن ،و غیره هستند و برای این ماشین الات ساختمانهایی در نظر گرفته مشود تا کشاورزان با مراجعه به آن واحد نیازهای کشاورزی خود را بر طرف کنند و این ماشینها بصورت مزدکار در اختیار آنها گذاشته می شود و برای اداره درآمد زا هستند.

این واحد  برای هر 15 هکتار مجوز خرید یک دستگاه تراکتور را به کشاورزان داده است و سوخت مورد نیاز وسایلهای کشاورزان از این واحد ، به صورت صدور کارتهای سوختی که در اختیار کشاورزان قرار داده می شود تهیه می کنند .

 

واحد ماشین آلات :

این واحد مسئولیت رسیدگی به  ماشینهای جهاد کشاورزی را بر عهده دارد و این واحد ماشینهای اداری را در اختیار کارکنان جهاد که از طرف آنها به ماموریت فرستاده می شوند قرار داده می شوند وظیفه تهیه ماشینهای لازم و حتی تعمیر آنها جزو وظایف این بخش می باشد .

جهاد کشاورزی دارای مراکز و تعاونی های روستایی در اطراف شهرستان دارد و برای برسی کار آنها از ماشین آلات اداره استفاده می کنند .

 

واحد آموزش :

از اسم این واحد مشخص است که این واحد آموزشهای لازم بر عهده دارد و کارکنان جهاد کشاورزی آموزشهای لازم را در این بخش از اداره قرار می گیرند تا اطلاعات خود را به روز تر کنند .

این واحد آموزش بهره گیری از تکنولوژی های جدید و مدرن را به کارکنان خود آموزش می دهد و این واحد با برگذاری کلاسهای کامپیوتری به کارکنان خود مدرک نیز اعطا می کند .

در این واحد دوره های مانند بیمه محصولات کشاورزی ، زراعت نوین گندم ، کشت چغندر قند ، آفات کلزا ، کشت گلرنگ ،را به کارکنان خود  آموزش می دهند.

 

واحد امور عمومی :

وظیفه  این واحد مربوط است به امور استخدام و گزینش افرادی که در جهاد استخدام می شوند اگر جهاد کشاورزی به نیروی تازه نیاز داشته باشد این واحد اول باید به مقامات بالا اطلاع دهند و بعد از تایید باید اقدامات لازم را از طریق گزینش استخدام کنند سپس کارمند جدید مشخص شود .

این واحد رسیدگی به مرخصی ساعتی کارکنان و بازنشستگی کارکنان را نیز بر عهده دارد .

 

واحد طرح و برنامه :

این واحد با طرحها و برنامه هایی که بوسیله مهندسان این واحد برا کشاورزان طرح و برنامه ریزی می کنند تا تسهیلات بانکی به کشاورزان ارائه دهند کشاورزان با ارائه برنامه خود و طرح و برنامه ای که دارند به این واحد مراجعه می کنند و بعد از  قبولی طرح توسط مهندسان این واحد ، کشاورز مربوطه به بانک کشاورزی معرفی می شود تا اقدام به دریافت وام گردند تا برنامه های  خود را عملی سازند.

 

واحد روابط عمومی :

وظیفه واحد روابط عمومی گزارش اتفاقاتی که در طول هفته در جهاد کشاورزی اتفاق می افتد آنها را انعکاس کرده و گزارش عملکردها و فعالیتهای مدیریت جهاد کشاورزی در روزنامه ها مقاله ها و صدا و سیما بر عهده دارد این واحد حتی وظیفه چاپ آگهی های استخدام ، آگهی های ترحیم را در اداره بر عهده دارد و هماهنگی برگزاری مراسم ها و جشن ها ی مختلف را در مناسبتهای لازم وهفته جهاد کشاورزی فعالیت می کنند.

 

واحد آموزشی عقیدتی _ سیاسی :

این واحد بر این دایر شده است تا کارکنان اطلاعات کافی از سیاستهای شرکت داشته باشند و این واحد هر هفته با برگذاری کلاسهای مربوطه به کارکنان آموزشهای عقیدتی – سیاسی را بیان می کنند

 

 

واحد پشتیبانی :

وظیفه واحد پشتیبانی تهیه و تامین وسایل و امکانات مورد نیاز سایر واحدها برای انجام فعالیتهای جهاد کشاورزی را بر عهده دارند این واحد رانندگان اداره را برای ماموریت های جهاد هماهنگی می کنند و وسایل و قطعات مورد نیاز ماشین آلات را در اختیار رانندگان قرار میدهند.

 

واحد دبیر خانه :

در این قسمت از اداره نامه های اداری  تایپ و بایگانی می شوند در این واحد قبل از کپی در دفتری یادداشت می شود که از کدام واحد اداره برای تایپ آمده است در این واحد یک تایپیست قرار دارد و تایپ نامه های اداری را بر عهده دارد و تکثیر آگهی های کشاورزان بر عهده این واحد است .

 

واحد حراست:

این واحد به تخلفات کارکنان و کشاورزان رسیدگی می نمایند.

 

 

 

شرح وظایف مدیر امور دام  :

 

وظایف امور دام به شرح زیر می باشد

1-برنامه ریزی در راستای اجرای سیاستهای کلان معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی جهت افزایش سرانه مصرف پروتئین دامی از 22 گرم به 29 گرم در روز در برنامه توسعه 5 سال.

2- برنامه ریزی جهت ساماندهی صنعت دام و تولیدات دامی استان و به فعالیت رسانیدن پتانسیل های موجود .

3- برنامه ریزی جهت بهبود ساختار مدیریتی واحدهای دامداری روستائی در راستای طرح ساماندهی و توسعه دامداریهای کوچک روستائی بعنوان اولویت اول معاونت بهبود تولیدات دامی و طرحهای الگوئی .

4-برنامه ریزی و بستر سازی در جهت استفاده بهینه از نهاده های بخش دام به منظور افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید و ایجاد فضای مناسب جهت فعالیت و مشارکت بهره برداران بخش دام از طریق حمایت های همه جانبه از آنها .

5-حمایت از توسعه سرمایه گذاری و صندوق حمایت از توسعه کشاورزی با مشارکت تولیدکنندگان جهت توسعه بخشهای مرتبط با دام سبک و سنگین و استفاده از تسهیلات بانکی

6- برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر لازم به منظور افزایش بهره وری از عوامل و منابع تولید و دستیابی به الگوهای متناسب با شرایط اقلیمی مناطق مختلف استان ( الگوی پرورش دام )

7-برنامه ریزی و تعامل با سایر دستگاههای مرتبط جهت توسعه صنایع فرآوری و جنبی و تبدیلی ( کشتارگاهها ، کارخانجات مواد لبنی ، کارخانجات خوراک دام و... ) متناسب با رشد و توسعه واحدهای دامپروری در سطح استان .

8- برنامه ریزی و بستر سازی در جهت اجرای اصل 44 قانون در خصوص واگذاری تصدی گریها .

9- برنامه ریزی جهت اجرای سیاست های حمایتی و بیمه ای به منظور حمایت از تولیدکنندگان ، تولیدات و تأسیسات و پیگیری مسائل مرتبط با پرداخت خسارت به تولیدکنندگان خسارت دیده بر اساس سیاستهای اتخاذ شده .

10-پیگیری وتهیه و تنظیم موافقتنامه های استانی و پیگیری موافقتنامه های ملی و تخصیص اعتبارات مربوطه .

11-نظارت بر حسن اجرای پروژه های مصوب مدیریت امور دام برابر موافقتنامه .

12- برنامه ریزی در خصوص احداث و راه اندازی مجتمع های دامپروری در سطح استان ( اعم از امورات زیربنائی و تاسیساتی و فعالیت واحدهای مستقر در مجتمع های دامپروری(

13-پیگیری تهیه و تدوین و ارائه موضوعات علمی و تحقیقاتی و فنی مورد نیاز در هر مرحله با هماهنگی واحدهای مربوطه .

14-پیگیری و کمک به تقویت ساختار تشکلهای مرتبط با صنعت دامپروری در سطح استان.

15-محاسبه هزینه تمام شده تولیدات و پیشنهاد برنامه های تنظیم بازار فرآورده های زیر بخش به ستاد تنظیم بازار استان .

16- بکارگیری روشهای جدید فناوری در انجام وظایف سازمانی .

17-شرکت در جلسات و سمینارها و گردهمائی های مرتبط با مدیریت امور دام .

 

شرح وظایف  کارشناس مسئول دام سبک:

1- پیگیری در جهت حفظ و توسعه ذخایر ژنتیکی مطلوب استان با توجه به مقاومت های محیطی آنها در شرائط روستائی و جلوگیری از خطر انقراض آنها

2- پیگیری جهت توسعه عملیات اصلاح نژادی به منظور افزایش راندمان تولیدات

3- پیگیری و همکاری در تنظیم موافقت نامه های استانی و همچنین اخذ موافقت نامه های ملی از مرکز اصلاح نژاد دام کشور

4- پیگیری و همکاری در توزیع نهاده های دامی یارانه دار از طریق هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها

5- هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و مراکز خدمات کشاورزی در خصوص انتخاب روستاها جهت اجرای پروژه عملیات اصلاح نژاد دام سبک روستائی برابر ضوابط مندرج در فصل دوم دستورالعمل اجرایی پروژه فوق

6- پیگیری و هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و مراکز خدمات مربوطه جهت اجرای پروژه ساماندهی دامداریهای روستائی

7- هماهنگی با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان جهت معرفی کارشناسان واجد شرائط جهت انجام امورات

8- پیگیری و نظارت بر حسن انجام کار پیمانکاران ( شرکتهای ) واجد شرائط و عقد قرارداد جهت انجام عملیات اصلاح نژادی برابر موافقت نامه

9- نظارت بر حسن انجام کار کارشناسان ناظر مربوطه

10- دریافت اطلاعات عملیات اصلاح نژادی از پیمانکاران در قالب برنامه نرم افزاری

11- هماهنگی با مدیریت صدور پروانه ها و مجوز ها در خصوص صدور موافقت اصولی اولیه یا پروانه تاسیس یا بهره برداری و آمارپروانه های انواع دام سبک

12- ساماندهی واحدهای فعال در قالب تشکل های دامداری

13- سایر امورات از سوی مدیر مربوطه

 

شرح وظایف  کارشناس مسئول دام سنگین  :  

1- برنامه ریزی جهت تحقق اهداف تعیین شده در راستای ماموریت سازمان در زمینه تامین تولیدات دامی با همکاری شورای پروتئین معاونت.

2- همکاری و هماهنگی لازم با سایر کارشناسان معاونت جهت تنظیم سند توسعه استان و هماهنگی جهت عملیاتی نمودن تعهدات پیش بینی شده معاونت در سند توسعه و پیگیری کلیه مکاتبات مربوط به امور دام و تهیه گزارش

3- همکاری در تبیین سیاست معاونت در زمینه صدور و یا عدم صدور مجوز فعالیت های دامداری و هماهنگی لازم با مدیریت صدور مجوزها و پروانه ها و برنامه ریزی جهت فعالیت واحدهای دامداری موجودو تهیه گزارش جهت ارائه به شورای فنی معاونت

4- پیگیری و همکاری در تنظیم موافقت نامه های استانی و همچنین هماهنگی اخذ موافقت نامه های ملی از مرکز اصلاح نژاد دام و سایر قسمتهای معاونت

5- برنامه ریزی در جهت حفظ و توسعه ذخایر ژنتیکی مطلوب استان با توجه به مقاومت های محیطی آنها در شرائط روستائی و جلوگیری از خطر انقراض آنها

6- برنامه ریزی جهت توسعه عملیات اصلاح نژادی به منظور افزایش راندمان تولیدات دامی .

7- هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و مراکز خدمات کشاورزی در خصوص انتخاب روستاها جهت اجرای پروژه عملیات اصلاح نژاد دام روستائی برابر ضوابط مندرج در فصل دوم دستورالعمل اجرایی پروژه فوق

8- هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و مراکز خدمات مربوطه جهت اجرای پروژه ساماندهی دامداریهای روستائی

9- هماهنگی با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان جهت معرفی شرکتها و کارشناسان واجد شرائط جهت انجام امورات قابل واگذاری .

10- پیگیری و نظارت بر انتخاب پیمانکاران ( شرکتهای ) واجد شرائط و عقد قرارداد جهت انجام عملیات اصلاح نژادی و ارائه خدمات فنی برابر موافقت نامه .

11- نظارت عالیه بر حسن انجام کار پیمانکاران مربوطه

12- دریافت اطلاعات عملیات اصلاح نژادی از پیمانکاران در قالب برنامه نرم افزاری طی برنامه زمانبندی و تهیه گزارش به مدیر مربوطه .

13- ویرایش و انتقال اطلاعات مربوط به برنامه اصلاح نژادی به مدیر مستقیم برابر برنامه زمان بندی جهت انعکاس به مرکز اصلاح نژاد کشور

14- ساماندهی واحدهای فعال در قالب تشکل های دامداری

15- نظارتبر انجام بر عملیات سازه ای واحد های دامپروری با اولویت مجتمع های دامپروری در سطح استان

16- هماهنگی و همکاری جهت راه اندازی مجتمع های دامپروری استان

17- نظارت بر عملکرد مراکز جمع آوری شیر

18- هماهنگی با معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان در خصوص هدایت تسهیلات بانکی در بخش دام و معرفی متقاضیان با هماهنگی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و برنامه ریزی جهت جذب به موقع تسهیلات

 

 

معاونت بهبود تولیدات دامی

 

الف -  جمعیت واحد دامی استان :

وجود 4048018 واحد دامی متشکل از (205887 رأس گاو و گوساله شامل  (36251 رأس گاو اصیل ، 120245 رأس گاو دورگ و 49391 رأس گاو بومی) ،  1632000 رأس گوسفند و بره، 1233000 رأس بز و بزغاله و37250رأس دام تک سمی،  استان چهارمحال وبختیاری را به عنوان یکی از پر تراکم ترین نقاط دامی کشور مطرح نموده است .      جدول ( 1-3)

 

ب - توانمندیهای دامپروری صنعتی استان :

وجود صنایع تبدیلی وکشتارگاهی آماده در سطح استان

وجود مراکز تحقیقاتی و پرورشی از جمله ایستگاه شولی، مراکز پرورش مرغ بومی و بوقلمون و هم چنین سازمان نظام مهندسی

وجود 22 مجتمع دامداری استان شامل 8 مجتمع فعال و 9 مجتمع در دست احداث و   پیش بینی 5 مجتمع برای احداث در آینده

وجود تشکل های مرتبط در حوزه دام ودامپروری

 

وجود 770 واحد دامپروری صنعتی فعال بشرح ذیل :

294 واحد گاو شیری ،161 واحد پرواربندی گوساله ، 133 واحد پروار بندی بره ،2  واحد پرورش گوسفند داشتی، 145 واحد مرغداری گوشتی ، 7 واحد مرغ تخم

 

 

گذار ، 26 واحد مرکز جمع آوری شیرو 2واحدپرورش بوقلمون ، 2 واحد پرورش مرغ مادر گوشتی و ا واحد پرورش بوقلمون مادر، 1 واحد پرورش شتر داشتی ، جدول (2ـ3)

 

ج - تولید فرآورده های شاخص دامی :

 

استان چهار محال و بختیاری با تولید بالغ بر 29500 تن گوشت قرمز ، 218800 تن شیر خام ، 16500 تن گوشت سفید ، 2200 تن  تخم مرغ و 697تن عسل به ترتیب معادل 3/3 درصد گوشت قرمز  ، 45/2 درصد  شیر خام ، 1/1 درصد گوشت سفید ،3/0 درصد  تخم مرغ و 9/ 1درصد  عسل تولید کشور نقش مؤثری را در تأمین نیازهای غذائی کشور ایفاء نموده است .جدول  (3-3)

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 جدول( 1-3 ): جمعیت دامی ا ستان چهارمحال و بختیاری به تفکیک نوع دام

                                                                                                                                          

واحد: رأس

 

شهرستان

نوع دام

جمع

کیار

لردگان

اردل

کوهرنگ

فارسان

بروجن

شهرکرد

36251

2276

58

6 سال پیش