علوم دامی-شلمزار

گزارش کار آموزی در جهاد کشاورزی
نویسنده : مهندس مسعودشالوئی چهارمحالی - ساعت ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٠

مقدمه

  شهرستان کیار در35 کیلومتری مرکز استان ،شهرکرد ودر منطقه کوهستانی زاگرس قرار دارد .این شهرستان در مرکز استان چ وب واقع واز شمال باشهرستان های شهرکردوفارسان، از جنوب با شهرستان لردگان ،از شرق با شهرستان بروجن واز غرب با شهرستان اردل همسایه می باشد . مرکز شهرستان کیار، شهر شلمزارمی باشد.


.این شهرستان بین طول جغرافیایی 50 درجه و25 دقیقه تا51 درجه و8 دقیقه وعرض جغرافیایی 31درجه و38 دقیقه تا 32 درجه و10 دقیقه قرار گرفته است .ارتفاع شهر شلمزار(مرکز شهرستان)از سطح دریا2130 متراست واین شهرستان مساحتی بالغ بر 1660 کیلومتر مربع دارد. شهرستان کیار دارای شرایط جغرافیایی وکوهستانی ودارای آب وهوای سردکوهستانی وتابستان های معتدل می باشد.از قله های معروف آن می توان کوه کیار وسبزه کوه را نام برد

 

تاریخچه تشکیل جهادکشاورزی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به ضرورت انجام اقدامات وسیع و سریع در راستای محرومیت زدائی و افزایش تولیدات کشاورزی وتوسعه و عمران روستاها با وجود ارگان های رسمی دولتی ، جهاد سازندگی در 27 خرداد ماه 1358 با فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) به منظور فراهم آوردن نهضتی همه جانبه برای مبارزه با فقر و محرومیت بجا مانده از رژیم گذشته و توسعه و عمران روستائی به وجود آمد.
البته وزارت کشاورزی نیز کماکان در این مدت به ارائه خدمات بر اساس شرح وظایف قانونی خود ادامه می داده است.
با شروع جنگ تحمیلی ، جهاد ضمن انجام رسالت فوق با بسیج نیروهای خود و سازماندهی مردمی وارد میدان نبرد شد و در این راه شهدائی را نیز تقدیم انقلاب کرد و این فرزندان به نشان سنگرسازان بی سنگر از سوی امام راحل نائل گردید.
خدمات چشم گیر این نهاد در زمینه فعالیت های عمرانی ، کشاورزی و سازندگی کشور موجب شد مجلس شورای اسلامی در سال 1362 قانون تشکیل وزرات جهاد سازندگی را تصویب و با انتزاع وظایف مربوط به زراعت علوفه ، کشت دیم ، عملیات آبی و خاکی و عمران روستائی و امور عشایری از وزارت کشاورزی ، این نهاد را در امور فوق موظف نماید در سال 1366 وظیفه اداره شیلات کشور نیز به جهاد واگذار گردید.پس از آن مجلس محترم شورای اسلامی در سال 1369 قانون تفکیک وظایف وزارتخانه های کشاورزی و جهاد سازندگی را تصویب و طی آن کلیه وظایف مربوط به امور دام و طیور و منابع طبیعی به وظایف تبعی آن افزوده شد بنابراین مصوبه کلیه امور مربوط به حفظ ، احیاء و گسترش و بهره برداری از منابع طبیعی (جنگل و مرتع و شیلات) آبخیزداری ، امور دام و طیور و عمران

روستائی (بهسازی روستائی ، آب رسانی ، برق رسانی به روستاها ، راه سازی و صنایع روستائی) برعهده جهاد سازندگی قرار داده و وظایف باغبانی ، زراعت ، آب و خاک ، تحقیقات کشاورزی ، مکانیزاسیون کشاورزی ، حفظ نباتات و ... برعهده وزارت کشاورزی محول گردید.
پس از آن در سال 1379 مجلس شورای اسلامی ضمن تصویب طرح ادغام دو وزارت خانه ، اهداف و وظایف آنها را به منظور تجمیع وظایف و اصلاح ساختاربخشی از تشکیلات دولت در دستور کار قرارداده و به تصویب رسانید. از آن تاریخ تاکنون کلیه وظایف مربوط به بخش کشاورزی ومنابع طبیعی در وزارتخانه واحدی با عنوان جهاد کشاورزی به اجرا در می آید ، در این رابطه در استانها نیز با ادغام دوسازمان جهاد سازندگی و کشاورزی تمام وظایف دو سازمان به یک سازمان به نام جهاد کشاورزی استان محول گردید.

 

 

 

 

 

 

با عنایت به اینکه ساختار اقتصادی استان بر پایه اقتصاد کشاورزی و دامپروری استوار است لذا زمینه های مناسب برای گسترش و ارتقاء توانمندیهای دامپروری استان در حد قابل توجهی موجود است براین اساس برنامه ریزی و سیاست گذاری در برنامه سوم توسعه در مقایسه با فعالیتهای انجام شده بخوبی نشان می دهد که توانمندی استان برای گسترش و توسعه این زیر بخش کاملاً مهیا است و چه بصورت مستقل و یا مشترک با سایر فعالیتهای بخش کشاورزی در واحدهای بهره برداری روند توسعه دامپروری امری ضروری و غیر قابل انکار در جهت افزایش تولیدات دامی می باشد لذا نظر به اینکه که حدود 33 درصد استان را دام سنگین و 67 درصد را دام سبک تشکیل می دهد . که این امر گویای گسترده بودن بخش سنتی دامپروری استان در مقابل بخش صنعتی است که با توجه به برنامه سوم و تدابیر اندیشه شده در این خصوص تغییرات لازم در ساختار ترکیب جمعیت دامی استان و بهینه سازی فعالیتهای دامپروری در جهت اقتصادی نمودن تولید و همچنین افزایش روند تولیدات دامی در یک پروسه پایدار توسعه با سرعت قابل توجهی این روند در حال توسعه و گسترش است . اجرای برنامه تدوین شده حاکی از بسترسازی لازم در جهت اعتلای فعالیتهای دامپروری در استان با استفاده از تسهیلات بانکی و عمرانی و همچنین مشارکت دامداران است که در این رابطه  معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی در جهت برنامه تغییر ساختار و کنترل و نظارت  فنی بیشتر در بخش دامپروری سنتی و حرکت بطرف ایجاد واحدهای نیمه صنعتی , اقدام به توسعه دامداریهای کوچک روستایی بر اساس موازین علمی و فنی کرده است .

 

در فصل های بعد باقسمتهای مختلف جهاد و وظیفه هر قسمت آشنا می شوید،همچنین آماری از تولید شیر،گوشت قرمز، گوشت سفید و... ارائه خواهد شد.

 

 

هدف

 

     هدف این مجموعه انتخاب و اصلاح و تکثیر بهترین نژادهای دام و طیور مورد نیاز کشورمی باشد،همچنین این مجموعه سعی میکند با فراهم کردن امکانات در بهتر تولید کردن محصولات کشاورزی کمک کند .

 

وظایف

 

   وظایف این مجموعه عبارتند از:

   _ اصلاح‌نژاد دام و طیور و زنبورعسل و کرم‌ابریشم به منظور فراهم آوردن امکان استفاده و بهره‌برداری از آنها.

- ایجاد کارخانه نمونه لبنیات و جوجه‌کشی و انجام سایر اقدامات لازم برای بهبود صنایع لبنی و پرورش طیور.

- ایجاد مؤسسات نمونه جهت دامپروری و پرورش طیور به منظور ادامه روشهای دامداری و مرغداری نوین.

- انجام تحقیقات مربوط به دامپروری و ارائه طرق حل مشکلات با توجه به تحقیقات و بررسیهای بعمل آمد.

 

 

 

 

 

 

 

معرفی جهاد کشاورزی

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کیار شهرشلمزار با عنوان جهادسازندگی در سال 1379 تاسیس شده است وپس از ادغام دو وزارت خانه کشاورزی و جهاد سازندگی تحت عنوان مدیریت جهاد کشاورزی فعالیت همه جانبه ای را آغاز کرد.

مدیریت جهاد کشاورزی از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

  1. اداره منابع طبیعی و جنگل داری
  2. اداره ترویج و نظام بهره برداری
  3. مدیریت

 

بخش مدیریت که قسمت اصلی اداره می باشد از واحدهای زیر تشکیل می شود:

1. زراعت  2.  باغبانی 3. حفظ نباتات 4. امور دام 5. عشایر  6. توسعه صنایع روستای 7. ماشین الات 8. آموزش تخصصی 9. امور مالی 10. امور عمومی 11. طرح و برنامه 12. روابط عمومی 13. آموزش عقیدتی 14. پشتیبانی 15. دبیر خانه 16. آبدار خانه  17. حراست

 

 

 

 

 

 

 

واحد زراعت:

این واحد به نحوه درست کاشتن و برداشت محصولات زراعی کشاورزان رسیدگی می کند و کشاورزان راهنمایهای لازم را برای کاشتن محصولات از قبیل گندم . جو. حبوبات مثل نخود . لوبیا . عدس و دانه های روغنی از مهندسان واحد زراعت کمک می گیرند.

کشاورزان نمونه های برداشتی ازخاک  زمین کشاورزی را به مهندسان نشان می دهندتا از حاصل خیز بودن خاک برای کاشتن محصولات کشاورزی اطلاع آگاه شوند و با راهنمایی مهندسان کودهای مناسب و سمپاشهای لازم را برای  از بین بردن آفتها استفاده کنند و در این واحد از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی برای نظارت بر  کارهای کشاورزان را بر عهده دارند و با این واحد هماهنگی می کنند.

 

واحد باغبانی:

وظیفه این واحد این است که ارتباط مستقیم با باغداران داشته باشد  در واحد باغبانی به  تولید صحیح انواع نهالهای درختان میوه و ... نظارت می کنند همچنین این واحد  نحوه تغذیه مناسب نهالها را به نهالکاران آموزش می دهند و نهالهای عرضه شده به بازار را کنترل می کنند .

 

واحد باغبانی با برگذاری دوره های آموزشی بین باغداران سطح آگاهی افراد را به بالاترین سطح ممکن می رساند تا با دانش بیشتر و بهتر به نهال کاری بپردازند .

در این واحد با نحوه بهتر و صحیح اصلاح و هرس درختان میوه از جمله انگور و مبارزه با آفات درختان همکاری لازم را ایفا می کنند این واحد از حضور ناظر باغبانان و فارغ التحصیلان بهره می برد و هر ناطر چند هکتار باغ را تحت نظارت خود دارد.  

 

واحد حفظ نباتات:

وظیفه این واحد این است نحوه مناسب مبارزه با آفات و بیماریها و علفهای هرز را به کشاورزان آموزش دهد تا کشاورزان با انواع آفات وطرز برخورد و مبارزه با بیماریهای کشاورزی آشنایی بیشتر داشته باشند .

مسئولان این واحد کشاورزان را با مبارزه شیمیایی و مکانیکی و علمی تر زراعت آشنا می- سازد باید تشخیص نوع آفات و بیماریها و نوع استفاده از سموم برای از بین بردن آفات و بهتر کردن محصولات و استفاده علمی تر از مواد شیمیایی را به کشاورزان آموزش دهد این واحد به احداث کلینک های گیاه پزشکی و دایر کردن فروشگاههای فروش مواد کشاورزی باد تحت نظر گرفتن این واحدها به کشاورزان کمک کنند.

 

 

 

واحد امور دام :

وظیفه این واحد این است که باید ارتباط مستقیمی با دامداران ومرغداران داشته باشد تا دامداران با پرورش گاوهای سالم و مرغداران با پرورش مرغهای غذای سالم برای افرادمصرف کننده  جامعه  را فراهم بکنند .

وظیفه این واحد مسئول صدور مجوز احداث و ساخت دامداریها و پرورش دام ،احداث حوضهای ماهی،پرورش ماهیهای سرد  آبی وگرم آبی،زنبور عسل و احداث مرغداریهای گوشتی و تخم مرغی  را بر عهده دارند.

این واحد برای دامداران داروهای لازم را برای دامها در اختیار دامداران قرار می دهند تا با بیماریها آشنا شوند و  جلوی بیماریها ی دامی گرفته شود نحوه استفاده و تغذیه های سالم برای دامها با آموزشهایی که از مهندسان واحد دام  برای آگاهی آنها در نظر گرفته می شود و این واحد مامورانی دارند که از نزدیک  به فعالیتهای دامداران رسیدگی می کنند.

 

در فصل بعد دراین مورد بیشتر توضیح داده می شود

 

واحد عشایر:

وظیفه این واحد رسیدگی به مشکلات و مسائل مختلف عشایران را بر عهده دارداین واحد برای عشایرها کالاهای مصرفی و خوراک دامها را

تهیه می کنند و رسیدگی به وضعیت چرا گاها و مکانهایی که عشایر در آنها سکونت می کنند این واحد با فرستادن پزشکان دامها واکسن های لازم را به حیوانات عشایر میزنند تا از بیماریها در امان باشند

 

واحد توسعه روستایی :

وظیفه این واحد در اختیار گذاشتن وسایلهای مورد نیاز کشاورزان برای بهتر برداشتن محصول را بر عهده دارند و در این واحد کشاورزان جهت خرید ماشین الات کشاورزی برای آماده کردن زمین ها به منظور کشت و برداشت به این واحد از اداره مراجعه ،تا امکانات لازم در اختیار آنها قرار داده شود.

ماشینهای موجود در این واحد از جمله عبارتند از تراکتور ، کمپاین ، گاو آهن ،و غیره هستند و برای این ماشین الات ساختمانهایی در نظر گرفته مشود تا کشاورزان با مراجعه به آن واحد نیازهای کشاورزی خود را بر طرف کنند و این ماشینها بصورت مزدکار در اختیار آنها گذاشته می شود و برای اداره درآمد زا هستند.

این واحد  برای هر 15 هکتار مجوز خرید یک دستگاه تراکتور را به کشاورزان داده است و سوخت مورد نیاز وسایلهای کشاورزان از این واحد ، به صورت صدور کارتهای سوختی که در اختیار کشاورزان قرار داده می شود تهیه می کنند .

 

واحد ماشین آلات :

این واحد مسئولیت رسیدگی به  ماشینهای جهاد کشاورزی را بر عهده دارد و این واحد ماشینهای اداری را در اختیار کارکنان جهاد که از طرف آنها به ماموریت فرستاده می شوند قرار داده می شوند وظیفه تهیه ماشینهای لازم و حتی تعمیر آنها جزو وظایف این بخش می باشد .

جهاد کشاورزی دارای مراکز و تعاونی های روستایی در اطراف شهرستان دارد و برای برسی کار آنها از ماشین آلات اداره استفاده می کنند .

 

واحد آموزش :

از اسم این واحد مشخص است که این واحد آموزشهای لازم بر عهده دارد و کارکنان جهاد کشاورزی آموزشهای لازم را در این بخش از اداره قرار می گیرند تا اطلاعات خود را به روز تر کنند .

این واحد آموزش بهره گیری از تکنولوژی های جدید و مدرن را به کارکنان خود آموزش می دهد و این واحد با برگذاری کلاسهای کامپیوتری به کارکنان خود مدرک نیز اعطا می کند .

در این واحد دوره های مانند بیمه محصولات کشاورزی ، زراعت نوین گندم ، کشت چغندر قند ، آفات کلزا ، کشت گلرنگ ،را به کارکنان خود  آموزش می دهند.

 

واحد امور عمومی :

وظیفه  این واحد مربوط است به امور استخدام و گزینش افرادی که در جهاد استخدام می شوند اگر جهاد کشاورزی به نیروی تازه نیاز داشته باشد این واحد اول باید به مقامات بالا اطلاع دهند و بعد از تایید باید اقدامات لازم را از طریق گزینش استخدام کنند سپس کارمند جدید مشخص شود .

این واحد رسیدگی به مرخصی ساعتی کارکنان و بازنشستگی کارکنان را نیز بر عهده دارد .

 

واحد طرح و برنامه :

این واحد با طرحها و برنامه هایی که بوسیله مهندسان این واحد برا کشاورزان طرح و برنامه ریزی می کنند تا تسهیلات بانکی به کشاورزان ارائه دهند کشاورزان با ارائه برنامه خود و طرح و برنامه ای که دارند به این واحد مراجعه می کنند و بعد از  قبولی طرح توسط مهندسان این واحد ، کشاورز مربوطه به بانک کشاورزی معرفی می شود تا اقدام به دریافت وام گردند تا برنامه های  خود را عملی سازند.

 

واحد روابط عمومی :

وظیفه واحد روابط عمومی گزارش اتفاقاتی که در طول هفته در جهاد کشاورزی اتفاق می افتد آنها را انعکاس کرده و گزارش عملکردها و فعالیتهای مدیریت جهاد کشاورزی در روزنامه ها مقاله ها و صدا و سیما بر عهده دارد این واحد حتی وظیفه چاپ آگهی های استخدام ، آگهی های ترحیم را در اداره بر عهده دارد و هماهنگی برگزاری مراسم ها و جشن ها ی مختلف را در مناسبتهای لازم وهفته جهاد کشاورزی فعالیت می کنند.

 

واحد آموزشی عقیدتی _ سیاسی :

این واحد بر این دایر شده است تا کارکنان اطلاعات کافی از سیاستهای شرکت داشته باشند و این واحد هر هفته با برگذاری کلاسهای مربوطه به کارکنان آموزشهای عقیدتی – سیاسی را بیان می کنند

 

 

واحد پشتیبانی :

وظیفه واحد پشتیبانی تهیه و تامین وسایل و امکانات مورد نیاز سایر واحدها برای انجام فعالیتهای جهاد کشاورزی را بر عهده دارند این واحد رانندگان اداره را برای ماموریت های جهاد هماهنگی می کنند و وسایل و قطعات مورد نیاز ماشین آلات را در اختیار رانندگان قرار میدهند.

 

واحد دبیر خانه :

در این قسمت از اداره نامه های اداری  تایپ و بایگانی می شوند در این واحد قبل از کپی در دفتری یادداشت می شود که از کدام واحد اداره برای تایپ آمده است در این واحد یک تایپیست قرار دارد و تایپ نامه های اداری را بر عهده دارد و تکثیر آگهی های کشاورزان بر عهده این واحد است .

 

واحد حراست:

این واحد به تخلفات کارکنان و کشاورزان رسیدگی می نمایند.

 

 

 

شرح وظایف مدیر امور دام  :

 

وظایف امور دام به شرح زیر می باشد

1-برنامه ریزی در راستای اجرای سیاستهای کلان معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی جهت افزایش سرانه مصرف پروتئین دامی از 22 گرم به 29 گرم در روز در برنامه توسعه 5 سال.

2- برنامه ریزی جهت ساماندهی صنعت دام و تولیدات دامی استان و به فعالیت رسانیدن پتانسیل های موجود .

3- برنامه ریزی جهت بهبود ساختار مدیریتی واحدهای دامداری روستائی در راستای طرح ساماندهی و توسعه دامداریهای کوچک روستائی بعنوان اولویت اول معاونت بهبود تولیدات دامی و طرحهای الگوئی .

4-برنامه ریزی و بستر سازی در جهت استفاده بهینه از نهاده های بخش دام به منظور افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید و ایجاد فضای مناسب جهت فعالیت و مشارکت بهره برداران بخش دام از طریق حمایت های همه جانبه از آنها .

5-حمایت از توسعه سرمایه گذاری و صندوق حمایت از توسعه کشاورزی با مشارکت تولیدکنندگان جهت توسعه بخشهای مرتبط با دام سبک و سنگین و استفاده از تسهیلات بانکی

6- برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر لازم به منظور افزایش بهره وری از عوامل و منابع تولید و دستیابی به الگوهای متناسب با شرایط اقلیمی مناطق مختلف استان ( الگوی پرورش دام )

7-برنامه ریزی و تعامل با سایر دستگاههای مرتبط جهت توسعه صنایع فرآوری و جنبی و تبدیلی ( کشتارگاهها ، کارخانجات مواد لبنی ، کارخانجات خوراک دام و... ) متناسب با رشد و توسعه واحدهای دامپروری در سطح استان .

8- برنامه ریزی و بستر سازی در جهت اجرای اصل 44 قانون در خصوص واگذاری تصدی گریها .

9- برنامه ریزی جهت اجرای سیاست های حمایتی و بیمه ای به منظور حمایت از تولیدکنندگان ، تولیدات و تأسیسات و پیگیری مسائل مرتبط با پرداخت خسارت به تولیدکنندگان خسارت دیده بر اساس سیاستهای اتخاذ شده .

10-پیگیری وتهیه و تنظیم موافقتنامه های استانی و پیگیری موافقتنامه های ملی و تخصیص اعتبارات مربوطه .

11-نظارت بر حسن اجرای پروژه های مصوب مدیریت امور دام برابر موافقتنامه .

12- برنامه ریزی در خصوص احداث و راه اندازی مجتمع های دامپروری در سطح استان ( اعم از امورات زیربنائی و تاسیساتی و فعالیت واحدهای مستقر در مجتمع های دامپروری(

13-پیگیری تهیه و تدوین و ارائه موضوعات علمی و تحقیقاتی و فنی مورد نیاز در هر مرحله با هماهنگی واحدهای مربوطه .

14-پیگیری و کمک به تقویت ساختار تشکلهای مرتبط با صنعت دامپروری در سطح استان.

15-محاسبه هزینه تمام شده تولیدات و پیشنهاد برنامه های تنظیم بازار فرآورده های زیر بخش به ستاد تنظیم بازار استان .

16- بکارگیری روشهای جدید فناوری در انجام وظایف سازمانی .

17-شرکت در جلسات و سمینارها و گردهمائی های مرتبط با مدیریت امور دام .

 

شرح وظایف  کارشناس مسئول دام سبک:

1- پیگیری در جهت حفظ و توسعه ذخایر ژنتیکی مطلوب استان با توجه به مقاومت های محیطی آنها در شرائط روستائی و جلوگیری از خطر انقراض آنها

2- پیگیری جهت توسعه عملیات اصلاح نژادی به منظور افزایش راندمان تولیدات

3- پیگیری و همکاری در تنظیم موافقت نامه های استانی و همچنین اخذ موافقت نامه های ملی از مرکز اصلاح نژاد دام کشور

4- پیگیری و همکاری در توزیع نهاده های دامی یارانه دار از طریق هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها

5- هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و مراکز خدمات کشاورزی در خصوص انتخاب روستاها جهت اجرای پروژه عملیات اصلاح نژاد دام سبک روستائی برابر ضوابط مندرج در فصل دوم دستورالعمل اجرایی پروژه فوق

6- پیگیری و هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و مراکز خدمات مربوطه جهت اجرای پروژه ساماندهی دامداریهای روستائی

7- هماهنگی با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان جهت معرفی کارشناسان واجد شرائط جهت انجام امورات

8- پیگیری و نظارت بر حسن انجام کار پیمانکاران ( شرکتهای ) واجد شرائط و عقد قرارداد جهت انجام عملیات اصلاح نژادی برابر موافقت نامه

9- نظارت بر حسن انجام کار کارشناسان ناظر مربوطه

10- دریافت اطلاعات عملیات اصلاح نژادی از پیمانکاران در قالب برنامه نرم افزاری

11- هماهنگی با مدیریت صدور پروانه ها و مجوز ها در خصوص صدور موافقت اصولی اولیه یا پروانه تاسیس یا بهره برداری و آمارپروانه های انواع دام سبک

12- ساماندهی واحدهای فعال در قالب تشکل های دامداری

13- سایر امورات از سوی مدیر مربوطه

 

شرح وظایف  کارشناس مسئول دام سنگین  :  

1- برنامه ریزی جهت تحقق اهداف تعیین شده در راستای ماموریت سازمان در زمینه تامین تولیدات دامی با همکاری شورای پروتئین معاونت.

2- همکاری و هماهنگی لازم با سایر کارشناسان معاونت جهت تنظیم سند توسعه استان و هماهنگی جهت عملیاتی نمودن تعهدات پیش بینی شده معاونت در سند توسعه و پیگیری کلیه مکاتبات مربوط به امور دام و تهیه گزارش

3- همکاری در تبیین سیاست معاونت در زمینه صدور و یا عدم صدور مجوز فعالیت های دامداری و هماهنگی لازم با مدیریت صدور مجوزها و پروانه ها و برنامه ریزی جهت فعالیت واحدهای دامداری موجودو تهیه گزارش جهت ارائه به شورای فنی معاونت

4- پیگیری و همکاری در تنظیم موافقت نامه های استانی و همچنین هماهنگی اخذ موافقت نامه های ملی از مرکز اصلاح نژاد دام و سایر قسمتهای معاونت

5- برنامه ریزی در جهت حفظ و توسعه ذخایر ژنتیکی مطلوب استان با توجه به مقاومت های محیطی آنها در شرائط روستائی و جلوگیری از خطر انقراض آنها

6- برنامه ریزی جهت توسعه عملیات اصلاح نژادی به منظور افزایش راندمان تولیدات دامی .

7- هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و مراکز خدمات کشاورزی در خصوص انتخاب روستاها جهت اجرای پروژه عملیات اصلاح نژاد دام روستائی برابر ضوابط مندرج در فصل دوم دستورالعمل اجرایی پروژه فوق

8- هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و مراکز خدمات مربوطه جهت اجرای پروژه ساماندهی دامداریهای روستائی

9- هماهنگی با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان جهت معرفی شرکتها و کارشناسان واجد شرائط جهت انجام امورات قابل واگذاری .

10- پیگیری و نظارت بر انتخاب پیمانکاران ( شرکتهای ) واجد شرائط و عقد قرارداد جهت انجام عملیات اصلاح نژادی و ارائه خدمات فنی برابر موافقت نامه .

11- نظارت عالیه بر حسن انجام کار پیمانکاران مربوطه

12- دریافت اطلاعات عملیات اصلاح نژادی از پیمانکاران در قالب برنامه نرم افزاری طی برنامه زمانبندی و تهیه گزارش به مدیر مربوطه .

13- ویرایش و انتقال اطلاعات مربوط به برنامه اصلاح نژادی به مدیر مستقیم برابر برنامه زمان بندی جهت انعکاس به مرکز اصلاح نژاد کشور

14- ساماندهی واحدهای فعال در قالب تشکل های دامداری

15- نظارتبر انجام بر عملیات سازه ای واحد های دامپروری با اولویت مجتمع های دامپروری در سطح استان

16- هماهنگی و همکاری جهت راه اندازی مجتمع های دامپروری استان

17- نظارت بر عملکرد مراکز جمع آوری شیر

18- هماهنگی با معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان در خصوص هدایت تسهیلات بانکی در بخش دام و معرفی متقاضیان با هماهنگی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و برنامه ریزی جهت جذب به موقع تسهیلات

 

 

معاونت بهبود تولیدات دامی

 

الف -  جمعیت واحد دامی استان :

وجود 4048018 واحد دامی متشکل از (205887 رأس گاو و گوساله شامل  (36251 رأس گاو اصیل ، 120245 رأس گاو دورگ و 49391 رأس گاو بومی) ،  1632000 رأس گوسفند و بره، 1233000 رأس بز و بزغاله و37250رأس دام تک سمی،  استان چهارمحال وبختیاری را به عنوان یکی از پر تراکم ترین نقاط دامی کشور مطرح نموده است .      جدول ( 1-3)

 

ب - توانمندیهای دامپروری صنعتی استان :

وجود صنایع تبدیلی وکشتارگاهی آماده در سطح استان

وجود مراکز تحقیقاتی و پرورشی از جمله ایستگاه شولی، مراکز پرورش مرغ بومی و بوقلمون و هم چنین سازمان نظام مهندسی

وجود 22 مجتمع دامداری استان شامل 8 مجتمع فعال و 9 مجتمع در دست احداث و   پیش بینی 5 مجتمع برای احداث در آینده

وجود تشکل های مرتبط در حوزه دام ودامپروری

 

وجود 770 واحد دامپروری صنعتی فعال بشرح ذیل :

294 واحد گاو شیری ،161 واحد پرواربندی گوساله ، 133 واحد پروار بندی بره ،2  واحد پرورش گوسفند داشتی، 145 واحد مرغداری گوشتی ، 7 واحد مرغ تخم

 

 

گذار ، 26 واحد مرکز جمع آوری شیرو 2واحدپرورش بوقلمون ، 2 واحد پرورش مرغ مادر گوشتی و ا واحد پرورش بوقلمون مادر، 1 واحد پرورش شتر داشتی ، جدول (2ـ3)

 

ج - تولید فرآورده های شاخص دامی :

 

استان چهار محال و بختیاری با تولید بالغ بر 29500 تن گوشت قرمز ، 218800 تن شیر خام ، 16500 تن گوشت سفید ، 2200 تن  تخم مرغ و 697تن عسل به ترتیب معادل 3/3 درصد گوشت قرمز  ، 45/2 درصد  شیر خام ، 1/1 درصد گوشت سفید ،3/0 درصد  تخم مرغ و 9/ 1درصد  عسل تولید کشور نقش مؤثری را در تأمین نیازهای غذائی کشور ایفاء نموده است .جدول  (3-3)

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 جدول( 1-3 ): جمعیت دامی ا ستان چهارمحال و بختیاری به تفکیک نوع دام

                                                                                                                                          

واحد: رأس

 

شهرستان

نوع دام

جمع

کیار

لردگان

اردل

کوهرنگ

فارسان

بروجن

شهرکرد

36251

2276

58

49

28

2473

3520

27847

گاو اصیل

 

120245

7501

3852

6338

18088

17182

10223

57061

گاودورگه

 

49391

2861

9843

11776

3584

970

9380

10977

گاو بومی

 

1632000

96015

186760

179705

610348

177172

97440

284560

گوسفند و بره

 

1233000

38645

141795

130705

563722

28118

73980

256035

بز و بزغاله

 

37250

5298

4749

8510

6707

654

2699

8633

تک سمی ها

404818

230663

379438

404795

1195496

340260

302579

1194787

تبدیل شده به واحد دامی

100

7/5

4/9

10

5/29

4/8

5/7

5/29

درصد هر شهرستان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول( 2-3 ): جمع بندی کلی مجوزهای دامپروری سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال وبختیاری

 

جمع کل

کارت شناسائی

پروانه

بهره برداری

پروانه تأسیس

موافقت اصولی

زمینه / نوع مجوز

فعالیت / نوع دام

ظرفیت

تعداد

ظرفیت

تعداد

ظرفیت

تعداد

ظرفیت

تعداد

ظرفیت

تعداد

50705

1400

920

18

9905

294

9550

313

30330

777

گاو شیری ( رأ س)

45355

1046

390

6

10140

161

9105

151

25720

428

پروار بندی گوساله ( رأس )

125480

383

5430

23

46050

133

32400

103

41600

124

پروار بندی بره ( رأس )

9090

22

6490

19

1600

2

0

0

1000

1

پرورش گوسفند داشتی (رأس)

5/9118

498

5/74

11

2774

145

1280

80

4990

263

مرغ گوشتی( هزار قطعه )

863

26

0

0

212

7

290

9

335

10

مرغ تخمگذار ( هزار قطعه )

95

2

0

0

95

2

0

0

0

0

مرغ مادر گوشتی )هزار قطعه )

60

2

0

0

0

0

60

2

0

0

پرورش پولت (هزار قطعه )

500

1

0

0

0

0

500

1

0

0

کارخانجات جوجه کشی وابسته به مرغ مادر ( هزار قطعه )

410

7

0

0

0

0

50

1

360

6

پرورش اسب (سر)

9000

3

0

0

5000

1

0

0

4000

2

پرورش ملکه زنبور عسل

220

3

0

0

60

1

60

1

100

1

پرورش شتر داشتی ( نفر )

180

3

0

0

0

0

0

0

180

3

پرورش شتر پرواری ( نفر )

46000

14

0

0

4000

2

7000

2

35000

10

پرورش بوقلمون گوشتی ( قطعه )

2000

1

0

0

2000

1

0

0

0

0

پرورش بوقلمون مادر(قطعه)

3280

49

0

0

0

0

120

2

3160

47

پرورش شترمرغ گوشتی (قطعه )

920

21

0

0

0

0

0

0

920

21

پرورش شتر مرغ مادر(قطعه )

520000

15

0

0

5000

1

5000

1

510000

13

پرورش کبک (قطعه )

318

96

0

0

74

26

84

46

160

24

جمع آوری شیر(تن/روز)

 

3592

 

77

 

776

 

712

 

1730

جمع

 

 

جدول (3-3) : تولید فرآورده های دام و طیور و زنبور عسل استان چهار محال و بختیاری

واحد : تن

 

درصد از تولید استان

تولید کل

شهرستان

عسل

 

تخم مرغ

 

شیر

گوشت مرغ

گوشت قرمز

شهرستان

2/53

143623

190.1

1350

125300

8783

8000

شهرکرد

10

26826

212.2

90

22000

1524

3000

بروجن

1/10

27721

56.3

90

22700

2475

2400

فارسان

5

12601

40.3

230

8200

1131

3000

لردگان

4/5

14287

40.5

190

9900

956

3200

اردل

5/10

27440

54.5

180

18500

605

8100

کوهرنگ

8/5

15199

103.1

70

12200

1026

1800

کیار

100

267697

697

2200

218800

16500

29500

کل استان

 

 

9/1

3/0

45/2

1/1

3/3

درصد از تولید کشور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وضعیت واحدهای صنعتی دامپروری استان به تفکیک نوع تولید

 

  • تولید شیر :

در زمینه تولید شیر تعداد 294 واحد گاو داری صنعتی با ظرفیت 9105  رأس به بهره برداری رسیده است ، ظرفیت تولید واحدهای مذکور 49525 تن شیر در سال می باشد . هم چنین تعداد 313 واحد گاوداری صنعتی پروانه تأسیس دریافت کرده اند که در صورت ساخت ، تکمیل و راه اندازی 47750 تن ( در قالب 9550 رأس ) به تولید شیر استان اضافه خواهد شد . جدول (5ـ3)

 

 

جدول (5-3): وضعیت واحدهای گاوداری صنعتی دارای پروانه بهره برداری استان چهار محال و بختیاری

 واحد : رأس _ تن

 

درصد از کل

میزان تولید

درصداز کل

ظرفیت

درصد از کل

تعداد

شهرستان

2/62

30825

2/62

6165

64

188

شهرکرد

6/9

4750

6/9

950

5/7

22

فارسان

1/15

7500

1/15

1500

16

47

بروجن

6/8

4250

6/8

850

2/8

24

لردگان

4/0

200

4/0

40

7/0

2

اردل

0

0

0

0

0

0

کوهرنگ

1/4

2000

1/4

400

3/6

11

کیار

100

49525

100

9905

100

294

کل استان

 

 

 

 

                         

 

 

 

تولید گوشت قرمز:

در زمینه تولید گوشت قرمز به شیوه صنعتی بالغ بر294 واحد پرواری اعم از 133 واحد بره پرواری و 161 واحد گوساله پرواری به مرحله بهره برداری رسیده است. ظرفیت واحد های گوساله پرواری 10140 رأس با توان تولید 2232 تن و ظرفیت  واحدهای بره پرواری  46050 رأس  با  توان تولید 1014 تن می باشد. جدول (7-3 )

همچنین 151 واحد پروار بندی گوساله با ظرفیت 9105 رأس و 115 واحد پروار بندی بره با ظرفیت 32400رأس، پروانه تأسیس دریافت نموده اند که درصورت ساخت ، تکمیل و راه اندازی  واحدهای مذکور2716 تن به  ظرفیت  تولید صنعتی گوشت قرمز استان اضافه خواهد شد.

شایان ذکر است  بالغ بر8/1188تن گوشت قرمز به ترتیب ( شهرستان شهرکرد 740 تن  شهرستان فارسان 114 تن ، شهرستان بروجن  180 تن ، شهرستان لردگان 102 تن وشهرستان اردل       8/4 تن  و شهرستان کیار  48 تن)   توسط واحدهای صنعتی گاو شیری تولید شده است . ضمناً متذکر  می گردد

 

 

 

 

 

 

ایستگاه توسعه پرورش و اصلاح نژاد گوسفند لری بختیاری :

 

نظر به تعداد جمعیت گوسفند و بز استان و اهمیت پرورش این گونه دامها در تولیدات دامی بویژه گوشت قرمز و انجام مطالعات و طرحهای تحقیقاتی مرتبط و نیز با توجه به اینکه حدود 70 درصد از ترکیب اکوتیپهای گوسفند در استان را نژاد لری بختیاری تشکیل می دهد ، ایستگاه توسعه پرورش و اصلاح نژاد گوسفند لری بختیاری ازسال1365 تأمین و با اهداف مشخص که ذیلاَ به اهم آن اشاره می شود فعالیت خود را آغاز نموده است :

1ـ حفظ و تقویت منابع ژنتیکی

2ـ بررسی و تحقیق بهترین روشهای پرورش گوسفند

3ـ توسعه برنامه های تولید مثلی (علمی ـ کاربردی ) از جمله همزمانی محلی و تلقیح مصنوعی

4ـ فراهم نمودن امکانات آموزشی و ترویجی ـ انجام طرحهای تحقیقاتی و کاربردی

5ـ شناسایی و مطالعه خصوصیات فنوتیپی و ژنوتیپی گوسفند لری بختیاری

6ـ اشاعه دست آوردهای ژنتیکی درسطح گله های مردمی با تولید و توزیع قوچهای اصلاح شده

 

جدول ( 7-3):وضعیت واحدهای صنعتی تولید گوشت قرمز

 استان چهار محال و بختیاری به تفکیک شهرستان

            

 واحد: رأس _ تن

 

بره پرواری

گوساله پرواری

شهرستان

میزان تولید

گوشت قرمز

ظرفیت

تعداد

میزان تولیدات

گوشت قرمز

ظرفیت

تعداد

196

8900

27

1119

5085

76

شهرکرد

424

19250

61

507

2305

38

بروجن

33

1500

3

120

545

10

فارسان

255

11600

29

150

680

10

لردگان

18

800

2

99

450

8

اردل

31

1400

5

0

0

0

 کوهرنگ

57

2600

6

237

1075

19

کیار

1014

46050

133

2232

10140

161

کل استان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • تولید گوشت سفید ( مرغ )

 

  • طیور صنعتی :

- طیور گوشتی

استان چهار محال و بختیاری 145 واحد پرورش  مرغ گوشتی با ظرفیت 2774000 قطعه در دوره به مرحله بهره برداری رسیده است . همچنین برای 80 واحد مرغ گوشتی با ظرفیت 1280000 قطعه در دوره ، مجوز تاسیس صادر شده است که در صورت بهره برداری 8440  تن به تولید گوشت مرغ استان اضافه خواهد شد .جدول (9-3)

 

- مرغ تخمگذار

 تعداد مرغداریهای تخم گذار دارای پروانه بهره برداری استان 7 واحد با ظرفیت 212000 قطعه وتولید اسمی3600 تن می باشد. هم چنین 9 واحد با ظرفیت 290000 قطعه دارای پروانه تأسیس می باشند که در صورت بهره برداری تولید سالیانه تخم مرغ استان به مرز8530تن خواهد رسید.تولید تخم مرغ 2200 تن در کل استان بوده است . 

 

جدول ( 9-3): وضعیت واحدهای پرورش طیور صنعتی  دارای پروانه بهره برداری استان چهار محال و بختیاری

واحد : قطعه – تن

 

مرغ تخم گذار

مرغ گوشتی

شهرستان

میزان تولید

تخم مرغ خوراکی

میزان تولید

مرغ حذفی

ظرفیت

اسمی

تعداد

میزان تولید گوشت مرغ

ظرفیت

اسمی

تعداد

1202

0

192000

6

8664

1425000

62

شهرکرد

0

0

0

0

1453

230000

12

بروجن

0

0

0

0

2404

334000

25

فارسان

0

0

20000

1

949

270000

16

لردگان

0

0

0

0

805

230000

14

اردل

0

0

0

0

466

140000

9

کوهرنگ

0

0

0

0

967

145000

7

کیار

1202

0

212000

7

15708

2774000

145

کل استان

 

 

 

 

 

-        وضعیت پرورش و اصلاح نژاد زنبور عسل :

 

قرار گرفتن 80 درصد مساحت استان چهار محال و بختیاری در نواحی  کوهستانی، وجود مراتع و پوشش گیاهی متنوع عمدتاً شهد خیز، وجوددرختان میوه و باغات و مناسب بودن درجه حرارت بخش هائی از استان ، خطه سرزمین چهار محال و بختیاری را به عنوان جایگاه مهمی برای پرورش زنبور عسل تبدیل نموده است .  به استناد نتایج آمارگیری مهرماه سال 1387 (که به صورت سراسری در کلیه استانهای کشور به مرحله اجراء در آمده است ) 79978کلنی زنبور عسل با تولید 697 تن در استان وجود دارد. نتایج سرشماری مذکور حاکی از این است که از مجموع 79978 کندوی زنبور عسل استان ، 79780 کندو به صورت مدرن با تولید  696.4 تن و198 کندو به صورت بومی با تولید  6/0 تن می باشد .جدول (10-3)

 

 

 

جدول  (10-3) : وضعیت کندوهای زنبور عسل استان چهارمحال وبختیاری

 

واحد : کلنی – کیلوگرم

کندوی بومی

کندوی مدرن

شهرستان

میزان تولید عسل

تعداد

میزان تولید عسل

تعداد

0

0

190086

23058

شهرکرد

0

0

212150

17000

بروجن

0

0

40305

5607

لردگان

0

0

40457

5088

اردل

0

0

56291

6112

فارسان

577

198

53951

9060

کوهرنگ

0

0

103109

13855

کیار

577

198

696349

79780

کل استان

 

 

 

 


این سازمان مجموعه فعالیتهای وسیعی را در قالب حوزه های دام و طیور به شرح ذیل انجام داده است .

 

1- بهسازی و نوسازی اماکن دامی در سطح19468 متر مربع

2-  توزیع خوراک دام و طیور 26400 تن

3- غنی سازی علوفه خشبی 5000 تن

4- گسترش و نظارت بر تلقیح مصنوعی 26766 نوبت

5- آمیخته گری کنترل شده 200 رأس

6- ثبت مشخصات گاوداریهای صنعتی 1100 رأس

7- توزیع قوچ اصلاح شده به تعداد 500 رأس

8- راه اندازی مراکز جمع آوری شیر درسطح 4 مرکز

9-  پرواربندی گوساله 8600 رأس

10- تولید قوچ اصیل 800 رأس

 

11-  پیگیری و اجرای پروژه های امور زیر بنائی مجتمع های دامداری استان ، ایجاد و تکمیل پرورش گوسفند نژاد لری و بختیاری ، تجهیز و توسعه و گسترش آزمایشگاههای دام و...

             

12ـ توزیع کود  اوره 500 تن

13ـ پرواربندی بره 29638 رأس

14ـ صدور مجوز دامداریها و مرغداریهای صنعتی ( اعم از موافقت اصولی ـ پروانه تأسیس و پروانه بهره برداری) 459 مورد

15ـ صدور پروانه دامداریهای کوچک و روستایی 6 مورد

16ـ انجام آزمایشات مربوط به شیر 17496 مورد

17ـ آنالیز مواد خوراکی دامی 38 نمونه

18ـ صدور دفترچه زنبورداری به تعداد  100 فقره

19ـ سرشماری کلنی زنبور عسل به تعداد 81035 کلنی

20ـ ثبت  و رکورد گیری کلنی زنبور عسل 800 کلنی

21- رکورد گیری شیر از تعداد 1458 رأس گاو شیری در ماه

 

 

فعالیتهای انجام شده توسط کارآموز:

1. ثبت دفتر اموال

2. ثبت دفتر روزنامه

3. ثبت دفتر کل و معین

4. تهیه تراز آزمایشی

5. ثبت اسناد اداری و تنظیم اسناد هزینه ها جهت ارسال با استان

6. تهیه گزارش اضافه کاری

7. صدور حکم ماموریت کارکنان

 

دفتر اموال:

 تهیه لیست فرم رسید بود یعنی لیستی قرار داشت که اگر اموال به جهاد اضافه می شد تمام مشخصات این اموال در این قسمت از اموال یاداشت می کردیم و برای هر اموال کد مشخصی قرار میدادیم و اموال رسیده شده را نیز در دفتر به ثبت می رسانیم و تحویل وسایل های موجود در اتاق اموال به سایر واحدها که افراد استفاده کنند داده می شود .

 

دفتر روزنامه :

 خریدها و هزینه هایی که در روز جهاد متحمل می شود آنها را در دفتر روزنامه ثبت می کنیم و دفتر روزنامه روزانه باید ثبت شود دفتر روزنامه دارائیهای یک اداره ، دارائیهای نقدی و غیر نقدی را مشخص می کند .

ما در این دفتر ثبتهای لازم را که هزینه یا خرید شده با تاریخ و زمان مشخص ثبت می کنیم

دفتر روزنامه در جهاد کشاورزی بصورت دستی ثبت می شود

 

تراز آزمایشی :

تراز آزمایشی فهرستی است از مانده حسابهای دفتر کل ، این فهرست را در پایان هر ماه تهیه می کردم و حسابداران از تساوی اقلام نقل شده به دفتر کل از مانده گیری صحیح حسابها مطمئن می سازند .

ترا آزمایشی جزو مدارک رسمی حسابداری نیست ، معمولا برای اینکه بتوان هر اشتباهی را به سادگی تصحیح کرد آن را با مداد می نوشتیم تا اگر اشتباهی وجود داشت به راحتی قابل حل شود .

 

 

 

فهرست

 

فصل اول

      مقدمه  ............................................................ 2

     تاریخچه تشکیل جهاد ......................................... 2

 

فصل دوم

     هدف  .............................................................. 7

     وظایف ............................................................. 7

    معرفی جهاد ..................................................... 8

    واحد زراعت ...................................................... 9

    واحد باغبانی .................................................... 9

   واحد حفظ نباتات ............................................... 10

   واحد امور دام .................................................... 10

   واحد عشایر ..................................................... 11

   واحد توسعه روستائی .....................................  12 

   واحد ماشین آلات ............................................ 12

   واحد آموزش .................................................... 13

   واحد امور عمومی ........................................... 13

   واحد طرح وبرنامه ........................................... 14

   واحد روابط عمومی ........................................  14

   واحد عقیدتی-سیاسی ................................... 14

   واحد پشتیبانی ............................................... 15

   واحد دبیر خانه ............................................... 15

   واحد حراست ............................................... 15

فصل سوم

  شرح وظایف مدیر امور دام .............................. 17

  شرح وظایف مسئول دام سبک ........................ 19

  شرح وظایف مسئول دام سنگین ..................... 21

 

فصل چهارم

  معاونت بهبود تولیدات دامی .............................. 25

  جمعیت واحد دامی ......................................... 25

  توانمندی های دامپروری .................................. 25

  تولید فرآورده های دامی .................................. 26

  تولید شیر .................................................... 30

  تولید گوشت قرمز ......................................... 31

  پرورش واصلاح نزاد گوسفندی لری .................... 32

  تولید گوشت سفید ...................................... 33

  طیور صنعتی ............................................... 33

  طیور گوشتی .............................................. 33

  مرغ تخمگذار ............................................... 34

  پرورش واصلاح نزاد زنبور عسل ........................ 34

  فعالیت انجام شده توسط کارآموز ....................  37

 

 جداول

   جدول جمعیت دام .................................... 27

   جدول کلی مجوزهای دامپروری .................. 28

   جدول وضعیت واحدهای گاو داری ............... 30

   جدول وضعیت تولید گوشت قرمز ................ 33

   جدول وضعیت پرورش طیور ..................... 34

   جدول وضعیت کندوهای عسل ................ 35..

 


comment نظرات ()